Цікаве, корисні статті

Розлучення та виховання дітей

У сучасному суспільстві, на жаль, сім’ї розпадаються дуже часто. Незалежно від причин розлучення, після розставання страждає кожен учасник цієї невеселої процедури. Але якщо дорослі діють усвідомлено, то для дітей розлучення батьків є зрадою, крахом їх світу, величезною трагедією.

Виховання дітей після розлучення – питання складне й відповідальне. Потрібно вибрати таку лінію поведінки, відносин з малюком, яка допоможе йому правильно пережити складний емоційний момент. Але для початку, мама й тато мають зрозуміти, які почуття переживає дитина у ситуації, коли один з батьків прийняв рішення піти з сім’ї.

Як переживають розлучення діти

Все, що відбувається між чоловіком і дружиною для маленьких дітей залишається за кадром. Для них існує лише дві рідні людини, які разом єдиний маленький всесвіт. У кожному віці реакція дитини на розлучення буде різною, але щоразу вона матиме серйозні, небезпечні наслідки.

Найпоширеніші прояви стресу:

 • порушення сну та апетиту;
 • розвиток почуття провини, страхів;
 • втрата орієнтирів, впевненості в майбутньому;
 • відставання в інтелектуальному розвитку;
 • прояв різних захворювань;
 • деструктивна поведінка;
 • агресія;
 • спроби маніпулювати батьками.

Поки батьки вирішують свої особисті проблеми, діти проживають справжні страждання. Тому в першу чергу колишнє подружжя має почати виховувати себе, відмовитися від взаємних претензій, навчитися діяти узгоджено заради здоров’я, душевного спокою і нормального розвитку своєї дитини.

Як виховувати дітей після розлучення – поради батькам

Коли процес розлучення завершено, перед батьками постають питання: як далі виховувати дітей, чи треба міняти систему виховання? Поширені помилки, що допускаються дорослими на цей момент – надмірна опіка, викликана почуттям провини перед малюком, або протилежне їй абстрагування від виховання через занурення у власні емоції, переживання. Обидва варіанти поведінки можуть призвести до серйозних, невиправних наслідків.

Як поводитись після розлучення? Спочатку наведемо список того, що категорично робити НЕ МОЖНА:

 1. Критикувати батько/мати у присутності маляти.
 2. Сваритися, наносити один одному образи при дитині.
 3. Примушувати дитину обирати.
 4. Намагатися маніпулювати за допомогою дитини колишньою другою половиною з метою налагодити спілкування, отримати матеріальну вигоду та т. п.
 5. Перешкоджати спілкуванню з батьком (матір’ю).
 6. Виділяти у малюка недоліки, які він перейняв від батька (матері) та регулярно вказувати на них, принижуючи дитину.
 7. Дорікати дитини в особистій або побутовій невлаштованості, матеріальних труднощах.

Ідеальний варіант виховання дитини в розлученні – коли батьки вміють відійти від власних амбіцій, розділяють відповідальність за долю малюка, і обидва повноцінно беруть участь в його житті. Пояснювати малюкові причини свого вчинку повинні обоє. Важливо постаратися переконати дитину, що в розлученні немає її провини, що її як і раніше люблять, будуть проводити з нею багато часу, попри окреме проживання.

Чесність стане запорукою довірчих відносин надалі. Ритм життя змінювати не потрібно. Навпаки, дитина має відчути, що в її повсякденні нічого не змінилося: мама так само піклується про неї, тато допомагає вирішувати задачки, батьки завжди поруч і можна розраховувати на їх підтримку. У перший час, звичайно, будуть переживання, адаптація, але якщо дорослі знайдуть компроміс, стануть заради дитини союзниками, навіть друзями, то незабаром усі гострі кути зникнуть, малюк впевнено продовжить свій шлях на радість мамі і татові.

Теги: , ,

Вартість навчання грн.
АКЦІЯ Приведи друга і отримай знижку 10% за кожного на 2016/2017 навч.рік У вас двоє дітей? Вартість навчання 2-ї дитини -30% Вартість навчання 3-го дитини -40%
Якщо протягом першого місяця наш курс Вам не підійде, ми повернемо Вам гроші.