Дніпро

+380958085454 | +380978085454

2522

Рахівнички Соробан та рахівнички з Союзу. Однакові чи різні?

Зміст

Історія соробан

Історія радянських рахівничок

Друге життя соробан

Відмінності рахування на соробані

Яка користь рахування на соробані?

Головна мета Соробан®

З 2013 року в Україні відкрились школи ментальної арифметики Соробан®. Основний інструмент, з яким працюють діти в школі, — рахівнички соробан. 

Палички, планочки, кісточки…

Рахівнички, що багатьом нагадують старі добрі радянські рахівниці. З ними нас зустрічали у магазинах, рахували прибуток на базарі. 

Рамка, палички та такі самі «кісточки», як у соробані.

То чи дійсно вони такі однакові? Розбираємось.

 

Історія соробан

 

Соробан — стародавні рахівнички, які використовували для обчислень у Японії. Ще раніше вони з’явились у Китаї, та називали їх абакусом. На крок раніше Китаю пристрій для обчислення був у користуванні у Стародавньому Риму та Греції. 

До Японії він дійшов дещо зміненим і модифікованим. Саме японці у 70-х роках дійшли висновку, що просте обчислення на соробані при правильному використанні не тільки буде давати математичну користь, а ще й вплине на розвиток мозку. І склали свою методику для рахування подумки.

У 2012 році методика дійшла до Туреччини, де її й взяв до уваги Юрій Новосьолов. Та класичний варіант був дещо важкий для вивчення і мав свої недоліки. Тому школа Соробан® взяла за основу класичний варіант і повністю вдосконалила підхід до вивчення. 

Детальніше можна почитати за посиланням - https://soroban.ua/blog/novaya-mentalnaya-arifmetika-soroban

Для вивчення та тренування спільними залишились рахівнички — соробан.

 

Історія радянських рахівничок

 

У радянські часи рахівничка користувалась неабиякою популярністю та слугувала заміною сучасного калькулятора. Продавчині в магазинах рахували на ній в докалькуляторну еру. У всіх торговельних ПТУ, на бухгалтерських курсах вчили рахувати саме на них.

Вікіпедія пише, що є дві історії їхнього виникнення: 

Перша: радянські рахівнички пішли від китайського суаньпаня.

Друга каже, що це суто радянський винахід.

Рахівничка складається з рами та 11 планочок, на які нанизані 10 кісточок.

У радянських рахівничках використовували десяткову систему числення.

Кожен ряд кісточок є числовим розрядом. 

Максимальне значення для кожного ряду — десять. Нижня планка — одиниці, друга — десятки, третя — сотні, й так по висхідній.

10 кісточок одиниць — це одна кісточка на десятках. І так далі. Рахівничка підходить для суто математичного рахування. По її аналогії у 1 класі діти вивчають рахування паличками. 

Після винаходження калькулятора відійшла в історію і майже не використовується.

 

Друге життя соробан

 

На відміну від радянської рахівнички, з допомогою якої в Радянському Союзі рахували гроші, рахівнички соробан живуть і використовуються до сьогоднішніх днів. У чому секрет?

Розбираємось.

Рахівничка соробан складається з рамочки та планочки, яка розділяє кісточки на небесні — що зверху, та земні — знизу.

Має 13 стовпчиків, на кожному по 5 кісточок. Кожен стовпчик — це розрядність. Нижні, земні кісточки означають у першому стовпчику одиниці. Верхня небесна у першому стовпчику означає 5. 

Другий стовпчик — десятки, третій — сотні, й т. д. 

Щоб відкласти цифру 2, треба до планочки підняти 2 кісточки, щоб додати 5, треба до планочки опустити одну небесну. 

Детально дивіться у відеоуроках від засновника школи Юрія Новосьолова: https://youtu.be/QCLVolYwnic

Рахівнички соробан

Відмінності рахування на соробані

 

То ж чим відрізняється звичайне рахування на радянській рахівниці від рахування на соробані?

Коли дитина засвоює метод рахування на рахівничках, соробан вона переносить у свою уяву. Для операцій з одиницями подумки вона уявляє 5 об’єктів, для рахування десятків — 10, для сотень — 15. Об’єкти в уяві дитина не просто тримає в думці, вона виконує з ними дії: переміщує уявні кісточки на планочці. Картинка постійно змінюється в уяві. Операції в уяві на соробані вимагають чіткого знання та дотримання правил ментальної арифметики. Адже, наприклад, щоб до 4 додати 5, треба вказівним пальцем опустити до планки небесну кісточку та одночасно великим підняти до планки 4 земні кісточки.

На соробані дитина вивчить склад числа, що важливо у першому та другому класах. Їй не треба зазубрювати математичні числа, їй достатньо уявити відкладання числа на рахівничках соробан, і буде зрозуміло, що таке 2, що таке 5 чи 9.

В Японії за допомогою соробана рахувати навчають навіть сліпих, які не бачать предмети, та вони пальчиками відчувають кісточки й легко запам’ятовують з їхньою допомогою.

 

Яка користь рахування на соробані?

 

Найперше, що залучається до розвитку, — дитяча уява, ті ділянки головного мозку, що відповідають за наочно-образне мислення дитини.

Після візуалізації рахівничок соробан дитина вчиться рахувати подумки, де вона в уяві переміщує кісточки при вирішенні арифметичних завдань.

В уяві дитина одразу бачить відповідь, чарівні рахівнички вона тримає у себе в голові. Для того, щоб трансформувати образ у число, треба залучити ліву півкулю. Тобто з уяви, за яку відповідає права півкуля, передати образ в ліву півкулю та отримати числову відповідь. Таким чином, для вирішення завдання дитина постійно залучає в роботу обидві півкулі, тим самим утворює міцний зв’язок між ними, тренує їх працювати на повну силу природних здібностей. 

Мозок, який навчений працювати швидко та синхронно для вирішення завдань у ментальній арифметиці Соробан®, так само швидко та якісно буде працювати для вирішення будь-яких інших завдань. Тренування мозку активізує розумові процеси дитини, та, як наслідок, дитина отримує:

  • швидку роботу обох півкуль;

  • покращення пам\`яті, всіх видів мислення з упором на образне;

  • активізацію розумових, інтелектуальних здібностей;

  • якісне виконання кількох справ одночасно зі 100 % результатом;

  • виділення головного з інформації, що надходить;

  • відмінну здатність до концентрації.

 

Головна мета Соробан®

 

Головна мета методики усного рахування Соробан® — це розвиток мозку. Школа не просто вчить рахувати, як дехто вважає. Рахувати на соробані заради рахування ви навчитесь за 10 уроків, що показав наш засновник — https://youtu.be/tqsIU0dsWsw.

А ось натренувати мозок за допомогою ментальної арифметики Соробан® ви зможете тільки тоді, коли пройдете повний курс у школі Соробан®. Щоденні тренування в додатку, який створила школа, вивчення та закріплення тем на уроках, використання рахівничок соробан — ось шлях до повноцінного розвитку дитини 5-11 років.

Для запису на уроки переходьте за посиланням у розділ РОЗКЛАД та обирайте ваше місто й зручну адресу — https://soroban.ua/.

 

рахівнички від соробан

Наші додатки
Soroboo‪m